Sistem dili Türkçe olduğu zaman, özel karakterlerden dolayı bazı programlar çalışmayabilir veya garip hatalar verebilir. Böyle durumlarda o program için farklı bir dil seçeneği ile çalıştırılma denenebilir. Bu işlem için aşağıdaki kodlardan birisi kullanılabilir.

 LANG=en_US.utf8 ubuntuone-client-applet 
 env LANG="en_US.UTF-8? ubuntuone-client-applet 
 env LC_ALL=C ubuntuone-client-applet 

Ubuntu Türkiye Forum’dan Sema arkadaşımızın bir iletisinde(1) faydalı bir bilgiye rastladım. Sistem dilinin Türkçe olmasından dolayı çalışmamakta direnen programları yukarıdaki kodlar yardımıyla çalıştırdığınızda programın dilinin İngilizce olduğunu göreceksiniz. Hem program çalışsın hem de Türkçe olsun istiyorsanız, Sema’nın önerisini dinleyip, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz 🙂

 env LANG="tr_US.UTF-8" ubuntu-tweak 


Eğer programı çalıştırmak için menüyü kullanıyorsanız, iki farklı çözüm yolu kullanılabilir.

1. İlk olarak programın bulunduğu klasöre bir çalıştırılabilir dosya eklenir ve içine aşağıdakine benzer bir satır eklenir ve farklı bir isimle kaydedilir. Daha sonra bu dosyaya çalıştırma yetkisi verilir ve menü kısayolundaki komut yeni oluşturduğumuz dosya adı olarak düzenlenir.

echo 'LANG=en_US.utf8 /usr/bin/spe' > /usr/bin/spe_t
chmod +x spe_t

2. Birinci yönteme göre daha kolay bir çözüm yolu ise menüdeki programı çalıştıran kısayolda çalıştırılabilir dosyanın önüne aşağıdaki ifadeyi eklemektir.

 env LANG="tr_US.UTF-8" 

Bu ifade eklendikten sonra kısayola ait komutun son durumu aşağıdaki gibi olacaktır.

 env LANG="tr_US.UTF-8" ubuntu-tweak 

Not: Menüyü düzenlemek için menüye sağ tıklayıp “Menüleri Düzenle” ifadesini seçebilir ya da Alt-F2 tuşlarına basıp, karşınıza gelen “Uygulama Çalıştır” penceresine “alacarte” yazabilirsiniz.

Dipnot:

(1) http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,24458.msg293761.html#msg293761