Bugün internette gezinirken bir sitede gördüğüm bu bilgi(1) çok ilgimi çekti. Yazının sahibi diş macunu ile oksidasyona uğrayıp sararmış otomobil farlarının temizlenebileceğinden bahsediyordu. Siz belki daha önce bunu duyduğunuz için ilginç gelmemiş olabilir ama benim için süper bir haberdi bu 🙂 Çünkü 10 yaşındaki çok sevdiğim arabamda bu sorun vardı ve farları temizletmeyi düşünüyordum. Bu haberi görünce hemen arabamda denemeye karar verdim.

İlk başta farın bir kısmında deneyip olası zararların önüne geçmek istedim. Diş macunu gerçekten işe yarıyordu. Sonra her iki farda da bu işlemi uyguladım ve işlemin sonunda biraz su ve temiz bezle sildim. Sonuç mükemmel olmasa bile çok başarılıydı. Sol farım neredeyse ilk günkü kadar temiz olmasına rağmen sağ farım tam olarak temizlenmedi fakat yine de ilk duruma göre çok temizdi.

Yöntem güzel olmasına rağmen bir dezavantajı var, o da uygulamanın kollarınızı çok yorması. Belki de bu el ile ovma işleminin bir makine ile yapılması hem yorulmamanızı hem de daha başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabilir ama şimdilik eldeki imkanlar bu kadar 🙂

İşinize yaraması dileğiyle…

Not: Her ne kadar başarılı bir yöntem olsa da aracınızda denemeden önce gerçekten buna ihtiyaç duyduğunuzdan emin olun. Bu işlem başarılı olmasa bile ben zaten farlarımı temizleteceğim için düşünmeden uyguladım. Youtube gibi sitelerde biraz araştırma yapınca bu işlem hakkında çok fazla video olduğunu gördüm. Benim aracımda ve videolarda işlem başarılı olsa da sizin aracınızda aynı sonucu vermeyebilir, yazar olumsuz uygulama sonuçlarından sorumlu değildir 🙂

Not 2: Diş macunu  yapı itibariyle aşındırıcı özelliğe sahip olduğu için uygulama sonrasında farlarınızda ince çizikler oluşabilir. Bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Dipnotlar:
(1) How to clean your vehicle’s headlights – Use toothpaste