Dosyaları farenin orta tuşu ile bir yere sürükleyip bıraktığımızda taşı, kopyala, kısayol oluştur gibi işlemleri içeren bir menü açılır. Windows’ta sağ tuş ile taşınınca çıkan menü.

Normalde herhangi bir pencereyi taşımak için pencerenin başlık çubuğuna sol fare tuşu basılı tutulması ve taşınması gerekir. Bu işlemin mümkün olmadığı durumlarda ya da başlık çubuğunu seçmekle vakit kaybetmemek için pencerenin herhangi bir yerinde “Alt + Sol Fare Tuşu” ile taşıma işlemi yapılabilir.

Bir üstteki ipucuna benzer şekilde bir pencerenin boyutunu değiştirmek için pencerenin kenarlarında ya da köşelerinde sol fare tuşunu basılı tutmak ve sürüklemek gerekir. Bu işlem yerine daha pratik olarak; pencerenin yeniden boyutlandırılmak istenilen kısmına yakın bir konuma gelinir ve “Alt + Orta Fare Tuşu” kullanılarak pencere kolayca boyutlandırılabilir.

Pencerenin herhangi bir yerinde Alt tuşu ile beraber farenin sağ tuşuna basıldığında Pencere Menüsü (pencerenin sol üst köşesine tıklandığında gelen menü) açılır.

Nautilus açıkken F3 tuşuna basmak pencereyi çift panele çevirecektir. Tekrar eski hale getirmek için yeniden F3’e basmak yeterli olacaktır.