Ubuntu Türkiye Forumu’nda bir arkadaşımız Linux topluluklarının hazırladıkları dergilerin çok güzel olduğunu fakat bu dergileri tek tek indirmenin zor olduğundan bahsetmiş. Kendisine bu konuda hak vermemek elde değil, ben de zamanında Sudo, Full Circle Magazine ve eniXma dergilerini indirmek için çok zaman kaybetmiştim. Linux dünyasını bu yorucu işlemden kurtarmak için kendimi biraz yormaya karar verdim 🙂

E-dergi indirme işlemini kolaylaştırmak için bir betik hazırladım, elimden geldiği kadar dergi listesini güncel tutmaya çalışıyorum. Dergi listeleri betik içinde değil, Internet’te tutulduğu için her seferinde betiği yeniden indirmenize gerek yok, sadece betiğe yeni bir özellik eklendiğinde indirmeniz yeterli.

1. Sudo – Ubuntu Türkiye E-Dergisi
2. Full Circle Magazine Türkçe
3. Full Circle Magazine
4. Özgürlükİçin.com e-dergi
5. Pardus-Linux.Org eDergi
6. Root – Linux Mint Türkiye E-dergisi
7. eniXma
8. LKD Penguence
9. Erciyes Üniversitesi Linux Topluluğu, Erciyes Linux Dergisi
10. Pardus E-Dergi

Betiğin yeni sürümünde aşağıdaki resimlerden de görüleceği üzere bir takım yenilikler mevcuttur. Bu yenilikler;

  • Dergilerin belli sayılarını indirme özelliği eklenmiştir. (Öneri ve Bash programlamada yaptığı yardımlar için Ubuntu  Türkiye Forumu’ndan @hitokiri‘ye teşekkürler :) )
  • İnternet bağlantısının bulunup bulunmadığını kontrol etme özelliği eklenmiştir. (Ubuntu-tr-betik içerisindeki bağlantı kodunu kullanmama izin verdiği için Ubuntu  Türkiye Forumu’ndan @ironic‘e teşekkürler.)
  • Dergiler wget ile indirilirken ekrana gelen çıktılar sadeleştirilmiştir.
  • Betik çalıştırıldığında karşımıza gelen listedeki dergi sayılarının elle betik içerisine yazılması yerine bu işlemin Dropbox hesabındaki listeler içinden alınması sağlanmıştır.

Yeni sürüme ait eksi olarak kabul edebileceğimiz tek şey ilk açılma süresinin 7-8 saniye civarında olmasıdır. Süre sizin bilgisayar ve internet bağlantı hızınıza göre farklılık gösterebilir. Sürenin artma sebebi ise; betiğe eklenen internet bağlantı kontrolü ve dergi sayılarının otomatik olarak listelerden alınmasından kaynaklanmaktadır.

Betiğin ekran görüntüleri şöyle;

eDergi İndirme<br /> Betiği

eDergi İndirme Betiği

eDergi İndirme Betiği

Betiği aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

eDergi İndirme Betiği

Betiği ev dizininize indirdiğinizi varsayarak nasıl kullanabileceğinizi yazıyorum (aşağıdaki komutlar uçbirimde yazılacaktır);

1. Betiğin bulunduğu dizine gidelim;

cd ~

2. Betiği arşivden çıkarmak için;

tar zxvf eDergi.tar.gz

3. Betiğe çalıştırma yetkisi verme;

chmod a+x eDergi

4. Betiği çalıştırma;

./eDergi

Not: Eğer isterseniz 3. ve 4. adımların yerine aşağıdaki komutu yazarak çalıştırabilirsiniz. Aşağıdaki komut; çalıştırılacak dosyanın çalıştırılabilir yetkisi olup olmadığına bakmaz.

sh eDergi

İşinize yaraması dileğiyle, bol Linux’lu günler…