Uzun zamandır Windows’ta çalışan Total Commander(1) yazılımı için bir alternatif arıyordum. Linux’da uçbirimde çalışan Midnight Commander – mc(2) başarılı bir yazılım ama grafik ekranda çalışan bir yazılım arıyordum. İlk olarak Gnome Commander(3) yazılımını denedim, çok başarılı bir yazılım olmasına rağmen istediğim özelliklerden bazılarını bulamadım. Örneğin bir dosya ya da dizine ulaşmak için baş harfinden başlayıp yazdığımda otomatik olarak seçilmesini istiyorum fakat Gnome Commander’de bu işlemi yapabilmek için harflerle beraber Ctrl ya da Alt gibi tuşlara basmam gerekiyor. Bu da pek kullanışlı bir işlem değil doğal olarak.

Geçenlerde sevdiğim bir arkadaşıma bir konuda yardım etmek için Internet’te araştırma yapıyordum. Bilindiği üzere Windows işletim sistemi, dosya sisteminde dosya yolu (path) 256 karakteri geçen dosya ya da dizinler üzerinde işlem yapmaya izin vermiyor. Araştırmalarım sonucunda aslında Microsoft’un 32.000 karaktere kadar destek verdiğini fakat mevcut yazılımlar bunu desteklemediği için olası hataların önüne geçebilmek amacıyla böyle bir kısıtlama getirdiklerini öğrendim. Fakat destekleyen yazılımlarla dosya yolunun önüne özel bir parametre eklenerek bu sınır aşılabiliyor. Bahsedilen özel parametre;

\?\\

Örneğin, C:\Dosyalar dizinini destekleyen bir yazılımda bu özel parametre ile açmak için dosya yolu olarak;

\?\\C:\Dosyalar

yazıyoruz, bu sayede dosya yolu için desteklenen karakter sayısı 32.000’e çıkıyor. Eğer hedef dizin de 256 karakteri geçiyorsa bu işlem hem kaynak, hem de hedef dizin için yapılır.

Neyse konuyu fazla dağıtmayalım 🙂 256 karakter problemini aşabilmek amacıyla yaptığım araştırmalarda muCommander(4) adlı yazılıma ulaştım. Yazılım herhangi bir parametre eklemeye ihtiyaç duymadan 256 karakterden fazla olan dosya ve dizinler üzerinde sorunsuz olarak işlem yapabiliyor. Yazılımı test ederken Total Commander’da aradığım işlevleri bünyesinde barındırdığını farkettim. Daha da güzeli bu yazılım Linux, Windows ve MAC gibi neredeyse bütün ortamlarda çalışabiliyor. Yazılım Java ile kodlandığı için sisteminizde Java 5 ya da daha üst bir sürümün yüklü olması gerekmekte.

Yazılımın Ubuntu ve Debian için hazır deb paketleri mevcut, hatta isteyenler için PPA adresleri de verilmiş. Bu sayede bu adresleri depoya ekleyip(5) yazılımın yeni sürümü çıktığında otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Ubuntu ve Debian’a kurulum için deb paketini aşağıdaki bağlantı yardımıyla indirebilirsiniz. Diğer sistemler için kurulum paketlerine yazılımın web sitesinden ulaşabilirsiniz.
http://www.mucommander.com/download/mucommander_0.8.5_all.deb

Son Not: Eğer siz de benim gibi Linux üzerinde çalışan Total Commander benzeri GPL lisanslı bir yazılım arıyorsanız ya da Windows üzerinde 256 karakter sorunu yaşıyorsanız bu yazılım tam size göre! 🙂

Ek – 05.02.2011: Bu güzel programı Türkçe kullanmak isteyenler olabilir düşüncesiyle 2 gün gibi kısa bir sürede büyük bir özveriyle programın güzel dilimize çevirisini tamamladım ve geliştiriciye ilettim. Bir sonraki stabil sürümde Türkçe dil desteğinin de ekleneceğini düşünüyorum. Stabil sürümden önce nightly build sürümüne ekleneceğini tahmin ediyorum. Gelişme olursa buradan bildireceğim. Bu sürümün çıkmasını beklemek istemeyenler için en son nightly build sürümüne ait (4 Şubat 2011) jar dosyasının içine dil paketlerini ekleyip siteme koydum. Denemek isteyenler için;

1. Aşağıdaki bağlantı yardımıyla muCommander_Turkce.rar dosyasını indirin
2. İndirdiğiniz rar dosyasını masaüstüne açın
3. rar dosyası içindeki mucommander.jar dosyasını kullandığınız işletim sisteminde muCommander’ın kurulu olduğu dizin içine(6) atın, üzerine yazma sorusuna onay verin
4. muCommander preferences sayfasından Türkçe’yi seçip, programı kapatıp açın
5. Programı Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

Çeviride eksik ya da hatalı olduğunu düşündüğünüz yerler varsa bana bildirebilirsiniz.

İndirme Adresi: muCommander_Turkce.rar

Ek – 15.02.2011: Nihayet Türkçe dil seçeneği gecelik derlenen (nightly build) sürüme eklendi. muCommander’ı Türkçe olarak kullanmak isteyenler bir üstteki ekte yer alan işlemleri yapmak yerine doğrudan siteden gecelik derlenen sürümü indirip, program ayarlarından Türkçe dil seçeneğini seçip, programı kapatıp açtıktan sonra programı Türkçe olarak kullanabilirler. Debian/Ubuntu için en son gecelik sürümün (0.86) indirme adresi:
http://www.mucommander.com/download/nightly/mucommander_current_all.deb

Ek – 15.08.2012: muCommander’in Türkçe dil seçeneğini de içeren 0.9.0 sürümü yayınlandı. Debian/Ubuntu için indirme adresi:
http://www.mucommander.com/download/mucommander_0.9.0_all.deb

Dipnotlar:
(1) Total Commander
http://www.ghisler.com/

(2) Midnight Commander – mc
http://www.midnight-commander.org/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Midnight_Commander

(3) Gnome Commander
http://www.nongnu.org/gcmd/

(4) muCommander
http://www.mucommander.com/

(5) Depo ekle dediler nasıl yaparım?
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Yaz%C4%B1l%C4%B1m_kaynaklar%C4%B1

(6) muCommander’ın kurulum dizinleri:
Ubuntu: /usr/share/mucommander
Windows: C:\Program Files\muCommander
MAC: Bilmiyorum 🙂