Birçoğumuz bu cihazın adını duymuşuzdur eminim, hatta cihazı kullananların sayısının da az olmadığını sanıyorum. Yakın dönemde oldukça popüler bir cihaz oldu Raspberry Pi. Elektronik ile ilgilenenler için bir geliştirme kartı olarak geliştirilen cihaz, günümüzde çok farklı alanlarda kullanılmaya başladı. Bu kadar küçük boyutlarda ve içinde özgür işletim sistemi olunca her gün cihaz hakkında yeni bir proje duyar olduk. Daha detaylı bilgi almak isteyenler bu bağlantıyı ya da kendi sitesi olan bu bağlantıyı takip edebilir.

Raspberry_Pi

Raspberry Pi

Bir elektronik mühendisi değilim, herhangi bir geliştirme faaliyetinde bulunmak gibi bir niyetimde yok şu anda ama artık bir Raspberry Pi sahibiyim. Gerçekten küçük ve boyuna göre çok büyük işler başarabilen bir mini bilgisayar kendisi. Üzerinde yapabileceğiniz uygulamalardan bazıları Torrent sunucusu, dosya sunucusu, multimedya sunucusu, televizyonunuza bağlayabileceğiniz multimedya oynatıcı, (üzerine kamera modülünü de ekleyip) uzaktan bağlanabileceğiniz mini güvenlik sistemi? vs. Internet üzerinde bolca örnek bulabilirsiniz bu konuda.

Sonunda dayanamayıp ben de aldım. Şu anda 24 saat açık duran ve gerçekten çok az elektrik tüketen bir mini bilgisayarım var. Raspberry Pi cihazıma bir adet Edimax Ew-7811un kablosuz bağdaştırıcı taktıktan sonra, Brother marka usb arayüzü ile çalışan yazıcım kablosuz oldu. Artık çıktı almak için bilgisayarımı yazıcının yanına taşımak zorunda değilim. Peki neden Edimax Ew-7811un derseniz sebebi basit, sürücü kurma ile uğraşmıyorsunuz, Raspberry Pi ile kullandığım Raspbian işletim sistemi bu kablosuz adaptörü direk tanıyor.

edimax-ew-7811un

Edimax Ew-7811un

Ayrıca güvensiz olduğunu düşündüğüm yerlerden kablosuz internet kullanmak zorunda kaldığım zamanlarda SSH üzerinden mini bilgisayarıma bağlanıyor ve aradaki tüm trafiği şifreliyorum. Yani evimdeymiş gibi internete girebiliyorum. Siz de hava alanı gibi güvensiz olduğunu düşündüğünüz yerlerde güvenle internete girmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Şu anda sadece bu iki iş için kullansam da zaman içinde daha çok işime yarayacağını düşünüyorum. Son olarak şunu da belirtmek istiyorum, cihaz ilk çıktığı zamanlarda temin etmek gerçekten çok güçtü, fakat şu anda cihazı Türkiye?den rahatlıkla alabileceğiniz firmalar mevcut. Kendilerine Google üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de benim gibi elektronik ile uğraşmıyorsanız, Raspberry Pi?yi benim kullandığıma benzer projelerde kullanmayı düşünüyorsanız, mutlaka cihaz ile birlikte kutusunu da alın, böylelikle cihazınızı daha konforlu ve güvenli olarak kullanabilirsiniz.

raspberry_pi_case

Raspberry Pi Black Case