Merhaba, uzun bir aradan sonra tekrar beraberiz. Bu sayfayı takip edip yeni yazı bekleyenler olduysa eğer hepsinden özür dilerim 🙂 Bildiğiniz üzere Ubuntu, Gnome 3 arayüzü değiştikten sonra Unity’ye geçiş yapmıştı. Gnome klasik arayüzünü çok seven biri olarak Unity’ye bir türlü alışamadım. Daha doğrusu Unity’deki bazı şeyler sinirimi bozuyordu, mesela Global menü bazen görünüyor, bazen görünmüyor, kafasına göre takılıyordu 🙂 Bu ve bunun gibi ufak tefek sorunlar beni Unity’den soğutmuş, Ubuntu’nun yeni sürümlerdeki klasik Ubuntu masaüstü kurulum denemelerim de beni tatmin etmemişti. Standart Gnome masaüstüne sahip en son sürüm olan Ubuntu 10.10 Maverick’in de teknik destek süresi dolunca farklı Linux sürümleri denemeye karar verdim. Ubuntu üzerinde Xfce, Kubuntu, Arch, Pardus 2011.2, Pardus Kurumsal ve son olarak Suse.

Burada özel olarak Pardus Kurumsal’a yer ayırmak istiyorum. KDE 3.5 kullanan ve gerçekten süper bir hızla çalışan Pardus Kurumsal, bir kenara ayırdığınız eski bilgisayarlarınıza bir şans vermek adına denenebilir. Eski bilgisayarlar için bir çok Linux dağıtımı olmasına rağmen, hem Ulusal dağıtımımız olması, hem de güzel bir arayüzün yanında performanslı çalışması sebebiyle denemeye değer olduğunu düşünüyorum. Burada sizden bir ricada bulunacağım, Pardus Kurumsal bütün bilgisayarlarda çok hızlı çalışmayabilir ya da Linux dağıtımları içinde en hafifi olmayabilir, bunları biliyorum, ben sadece denedim ve test ettiğim diğer sürümlere göre çok hızlı olunca sizinle paylaşmak istedim. Bence tek eksi yanı barındırdığı yazılımların sürümlerinin eski olması, örneğin Firefox 5.0.1 ile geliyordu sanırım, bu da aslında bir eksi değil, sistemin kararlı çalışmasını sağlamak amacıyla özellikle yapılmış diye düşünüyorum, malum kurumsal sürüm. Şimdi yazımıza kaldığı yerden devam edelim.

Suse hariç hepsinden ufak tefek şeylerden dolayı vazgeçtim. Neden bilmiyorum ama içimden bir his Ubuntu ve Unity’ye bir şans daha ver dedi 🙂 Ubuntu’nun halen geliştirme aşamasında olan 12.04 sürümünün gecelik derlemesini indirdim, ilk olarak Virtualbox içine daha sonra da bilgisayarıma kurdum. 12.04 ya da kod adıyla Precise Pangolin hâlâ geliştirme aşasında olmasına rağmen Unity mükemmel çalışıyordu, global menüdeki problemler aşılmıştı, Unity’nin varsayılan boyutunu da 32 piksele indirip alt tarafı da conky ile süsleyince gayet şık görünmeye başladı 🙂 Sonuç olarak tekrar Ubuntu’ya dönüş yaptım sanırım. Geri dönünce de vakit geçirmeden bir yazı yazmak istedim.

Belki siz de benim gibi denemek istersiniz düşüncesiyle bu yazımda sizlerle Ubuntu 12.04 sonrasında yüklediğim yazılımları, yaptığım ayarları ve sonuç olarak 12.04’e ait ekran görüntüsünü paylaşmayı amaçlıyorum. İlk olarak aşağıdaki adresten ihtiyacınıza uygun olan gecelik derlemeyi indirebilirsiniz, ben 64 bit olan sürümü (64-bit PC (AMD64) desktop CD) tercih ettim. Kurulum için indirilen kalıp CD boyutunu aştığı için USB bellek kullandım, USB belleğe aktarım için USB Aktarıcı(1) adlı yazılımı kullandım, Denediğim bütün sürümlerde başarıyla çalıştı. Neden Ubuntu’nun kendi içinde bulunan yazılımı kullanmadın diye soran arkadaşlarıma cevap vereyim, diğer dağıtımları test ederken ilk olarak Pardus’u denedim ve Pardus’un resmi web sitesinde Usb kurulum için tavsiye edilen program bu olunca ben de bir şans vermek istedim.

http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/

İndirdiğim kurulum kalıbını (ISO image) USB belleğe aktardıktan sonra normal bir şekilde kurulum yaptım (Üçüncü parti yazılımların kurulmasını kurulumun ilk ekranında işaretledim). Kurulum sonrasında ilk olarak güncellemeleri yaptım. Aşağıdaki komutları uçbirimde kullanın;

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Güncelleme sonrasında Mozilla Firefox için totem eklentisini kaldırıp,

sudo apt-get remove totem-mozilla

yerine mplayer eklentisini ve vlc gibi bazı gerekli yazılımları kurdum.

sudo apt-get install vlc gecko-mediaplayer mplayer mplayer-fonts mplayer-skins

Daha sonra kurduğum yazılımlar ise;

Ara sıra da olsa kaynak koddan derleme ihtiyacım olduğu için gerekli araçlar;

sudo apt-get install build-essential checkinstall

Openjdk 6 sürümünü kaldırıp, yerine 7 sürümü;

sudo apt-get remove openjdk-6*
sudo apt-get install openjdk-7-jre openjdk-7-jdk openjdk-7-jre-headless ca-certificates-java

Eski dost synaptic’i sistemden eksik etmek olmaz tabii 🙂

sudo apt-get install synaptic

Başlangıç yöneticisi gibi bazı gerekli yazılımlar;

sudo apt-get install pysdm startupmanager lshw-gtk gparted furiusisomount isomaster p7zip-full p7zip-rar rar unrar

Favori müzik dinleme yazılımım olan Audacious, RSS için Liferea, uçbirimde vazgeçemediğim Midnight Commander, Chromium ve gerekli diğer yazılımlar;

sudo apt-get install audacious audacious-plugins mc chromium-browser chromium-browser-l10n filezilla liferea

Evet programlarımız hazır, şimdi Unity ile ilgili ufak tefek ayarları yapabileceğiniz bir program olan MyUnity’ye gelelim, bu program Ubuntu 12.04 depolarına eklendi. Bu programı Ubuntu yazılım merkezi ya da uçbirimden kurduktan sonra sol taraftaki panelin boyutunu 32 piksele indirebilirsiniz.

Son olarak Conky kurulumuna geçelim. İlk olarak gerekli yazılımları kuralım;

sudo apt-get install conky-all lm-sensors hddtemp curl

Conky’ye bilgi sağlayacak yazılımlara ait ayarlarımızı yapalım. Aşağıdaki komutlardan sensors-detect’in son soru dahil sorduğu bütün sorulara evet cevabı verin.

sudo chmod u+s /usr/sbin/hddtemp
sudo sensors-detect
service module-init-tools start

Kurulum sonrasında yapılandırma dosyalarımıza sıra geldi. Bu arada kullanacağımız yapılandırma dosyalarının aslı için buradaki(2) bağlantıya başvurabilirsiniz. Yapılandırma dosyalarının aslını incelerseniz 1366 piksel ekran için hazırlandığını görebilirsiniz, ben bunu 1280 piksele düşürmeye çalıştım, kısa sürede bu kadar oldu 🙂 Yazının sonundaki PrecisePangolinEmre.tar.gz adlı arşiv dosyasını indirip içindeki .conky ve .startconky dosyaları ile .ConkyWizardTheme dizinini ev dizininiz içine atmanız conky’yi çalıştırmak için yeterli olacaktır. Bunu yapmak için sıkıştırılmış dosyayı ev dizinine attıktan sonra aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırmanız yeterli.

cd ~
tar zxvf PrecisePangolinEmre.tar.gz

Conky’yi her başlangıçta otomatik olarak çalıştırmak için uçbirim’e,

gnome-session-properties &

yazıp ve başlangıç uygulamaları ekranına Ekle düğmesine basıp aşağıdaki gibi bir girdi ekledim.

/bin/sh /home/emre/.startconky

Not: Burada emre yazan kısmı kendi kullanıcı adınız ile değiştirmeniz gerekmekte, aksi halde conky açılışta çalışmayacaktır, eğer sizin kullanıcı adınız da emre ise ek işlem yapmanıza gerek yok 🙂

Gelelim sonuç ekranına, işlemler tamamlandıktan sonra son görüntümüz aşağıdaki gibi olacaktır. Unity gün geçtikçe daha iyi olacak diye tahmin ediyorum.

Gerekli dosyalar:
Arşiv Dosyası
Arkaplan resmi

Dipnotlar:
(1)http://oguzkirat.com/usb-aktarici/
(2)http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=170.msg283143#msg283143