Böyle bir başlık karşısında ilk tepkiniz “neden ihtiyaç duyayım?” olabilir ama bazen ihtiyaç duyulabiliyor. Hemen başımdan geçen bir olayı aktarayım. Nisan ayında Ubuntu’nun yeni sürümü olan 11.04’ün kararlı sürümü çıkacak bildiğiniz gibi. Şu anda Ubuntu 11.04’ün alpha sürümleri var ve benim gibi meraklı kişiler test amaçlı olarak sistemlerine kurulum yapıyorlar. Geçen gün test sistemime kurduğum Ubuntu 11.04’ün kablosuz internet bağlantısı güncellemeleri yaptıktan sonra gitti. Tabii internet bağlantım ile beraber ağ yöneticisi uygulamacığına (network manager applet) ait sağ üst köşede duran simge de gitti.

Sistemimde lsusb, lspci gibi komutlarla yaptığım kontroller sonucunda kablosuz bağdaştırıcım olan Intel 4965 AGN’nin sistemde hala tanındığını gördüm, bu sebeple sorunun ağ yöneticisinden kaynaklandığını, bir şekilde uçbirimden kablosuz ağıma bağlanabilirsem, internet bağlantımı sağlayıp yeni güncellemeleri alabileceğimi düşündüm. Uzun araştırmalar sayesinde aşağıdaki şekilde çözüme ulaştım.

Not: Aşağıdaki ayarlar Ubuntu 11.04 Natty üzerinde, Intel 4965 AGN kablosuz bağdaştırıcı, linksys wag320n modem, wpa2-psk şifrelemesi ile çalışmıştır. Kablosuz bağdaştırıcı sistemde wlan0 adıyla geçmektedir. Kullanılan bağdaştırıcı ve şifreleme türüne göre yapılması gereken işlemler değişebilir. Diğer bağdaştırıcı ve şifreleme türlerinde yapılması gereken işlemler için sayfanın sonundaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

ilk olarak;

/etc/wpa_supplicant.conf

dosyası yoksa oluşturulup, içeriği aşağıdaki gibi düzenlenir.

ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant

network={
 ssid="Buraya kablosuz ssid adı yazılacak"
 psk="Buraya kablosuz şifresi yazılacak"
 key_mgmt=WPA-PSK
 proto=RSN WPA
 pairwise=CCMP TKIP
 group=CCMP TKIP
}

Daha sonra bir uçbirimde aşağıdaki komut kullanılır. Olası hataları gözlemlemek amacıyla -dd parametresiyle çalıştırdık, dolayısıyla uçbirimde bir sürü mesaj göreceksiniz.

sudo wpa_supplicant -Dwext -iwlan0 -c/etc/wpa_supplicant.conf -dd

Az önce komut yazdığımız uçbirimi kapatmadan, başka bir uçbirim açılıp, statik ip almak için sırasıyla aşağıdaki komutlar çalıştırılır:

sudo ifconfig wlan0 down
sudo ifconfig wlan0 192.168.1.100 netmask 255.255.255.0 up
sudo route add default gw 192.168.1.1
sudo iwconfig wlan0 essid "Buraya kablosuz ssid adı yazılacak"
sudo iwconfig wlan0 mode Managed

Not: Yukarıdaki ip ve ağ geçidi numaralarını kendi sisteminize göre düzenlemeniz gerekebilir.

Daha sonra DNS’leri tanımlamak için resolv.conf dosyası aşağıdaki komutla açılır:

sudo nano /etc/resolv.conf

Ve dosyanın içeriği aşağıdakine benzer bir şekilde doldurulur:

nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

Bu işlemlerden sonra internet bağlantısının çalışması lazım.

Diğer bağdaştırıcılar ve şifreleme türleri ile uygulama hakkında detaylı bilgi için:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=571188